Dlaczego tonik do twarzy jest ważny w pielęgnacji?
DLACZEGO TONIK DO TWARZY JEST WAŻNY W PIELĘGNACJI?

DLACZEGO TONIK DO TWARZY JEST WAŻNY W PIELĘGNACJI ?

W Internecie mnożą się pytania na temat pielegnacji i wiele z nich dotyczy używania toniku do twarzy.  Najczęściej wyszukiwane hasła  umieściliśmy poniżej:

 

 • Po co stosować tonik do twarzy?
 • Dlaczego trzeba stosować tonik po każdym myciu twarzy?
 • Jak stosować tonik do twarzy?
 • Co jest lepsze — tonik do twarzy czy płyn micelarny?

 

Postanowiliśmy przybliżyć ten temat i trochę szerzej opisać istotę używania toniku do twarzy, a zaczniemy od podstawowego zagadnienia, czyli skali pH.

 

Co to jest pH i dlaczego jest istotne w pielęgnacji twarzy?

Skala pH w największym skrócie określa, jak coś jest kwasowe lub zasadowe. Na skali pH, która rozciąga się od 0 do 14, gdzie 7 oznacza poziom obojętny, wszystkie wartości poniżej 7 to środowisko kwasowe, a powyżej 7 - środowisko zasadowe.

Nie dajcie się jednak zwieść tym małym liczbom — warto bowiem pamiętać, że skala jest logarytmiczna o podstawie 10. To oznacza, że przeskok o jedną wartość na skali odbywa się z siłą 10! Innymi słowy, substancja o poziomie pH równym 3 jest 10 razy bardziej kwasowa niż substancja o pH równym 4 i aż 100 razy bardziej kwasowa od substancji o pH równym 5.

skala pH
Skala pH

 

To tyle, jeśli chodzi powtórkę z lekcji chemii i matematyki.

A dalej o tym, dlaczego tak ważne jest zwracanie uwagi na poziom pH produktów, których używasz w codziennej pielęgnacji twarzy.

 

Jakie pH powinna mieć zdrowa skóra?

Na pewno wiesz, że zdrowa skóra wcale nie ma neutralnego poziomu pH. Badanie opublikowane w International Journal of Cosmetic Science wykazało, że idealny poziom pH skóry wynosi okolicach 4,8 -5,5 (czyli jest lekko kwasowe).

Na pH skóry wpływa wiele czynników, m.in takich jak:

 • Wiek

Niemowlęta rodzą się z pH skóry bliskim neutralności, ale z upływem kolejnych dni staje się ono coraz bardziej kwasowe. Większość dorosłych ludzi ma kwasowy odczyn, ale wraz z wiekiem stopniowo staje się on coraz bardziej zasadowy

 • Płeć

Mężczyźni mają z natury bardziej kwasowy odczyn skóry niż kobiety

 • Obszar ciała

Różne obszary skóry mają różne wartości pH. Twoja twarz powinna mieć kwaśny odczyn, ale już np. skóra pod pachami, w pachwinach i między palcami może mieć neutralny odczyn. Takie różnice wynikają z faktu, że te pierwsze obszary skóry są bardziej narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych i dlatego muszą mieć silniejszą barierę ochronną.

 

Dlaczego zdrowa skóra powinna mieć kwasowe pH?

Skóra to bariera między Twoim organizmem a światem zewnętrznym. Ma Cię chronić przed szkodliwymi czynnikami, a płaszcz kwasowy na jej powierzchni jest niezbędny do tego, ponieważ:

 • Tworzy silną barierę chroniącą przed zanieczyszczeniami
 • Reguluje odnowę skóry i w razie potrzeby wspomaga jej regenerację
 • Pomaga w utrzymaniu właściwej równowagi bakteryjnej skóry
 • Pomaga zatrzymać wilgoć w skórze

Właściwe pH jest także odpowiedzialne za utrzymanie jednolitej powierzchni warstwy rogowej (najbardziej zewnętrznej) naskórka, co jest niezwykle istotne, jeśli zależy ci na gładkiej skórze.

 

Co zaburza nam właściwe pH skóry?

Wiele czynników wpływa na naruszenie kwasowego płaszcza skóry, ale jednym z głównych jest używanie zbyt wielu produktów pielęgnacyjnych o odczynie alkalicznym. W największym skrócie — alkaliczne środki pozostawiają skórę napiętą i suchą po użyciu — zazwyczaj są bardzo pieniące, a niektóre mogą mieć pH nawet na poziomie 9. Dlatego kontakt takich środków ze skórą, nawet krótkotrwały, powoduje, że pH Twojej skóry skacze do góry.

 

Alkaliczne produkty do mycia podnoszą pH skóry
Alkaliczne produkty do mycia podnoszą pH skóry

 

Co więcej – w badaniach potwierdzono, że mycie rąk mydłem powoduje wzrost pH na dłoniach średnio o trzy jednostki. Oznacza to, że gdyby Twoje dłonie miały pH skóry na poziomie 5, jedno mycie może spowodować, że Twoja skóra natychmiast zmieni pH na 8. Jeśli weźmiemy pod uwagę skalę logarytmiczną, o której pisaliśmy na początku i fakt, że zmiana zaledwie o 0,5 pH zaczyna wpływać na funkcjonowanie skóry to zaczynamy dostrzegać powoli istotę problemu.

 

Warto pamiętać, że im bardziej zasadowy jest produkt, tym bardziej zmieni pH skóry.

 

Czy to oznacza, że mamy przestać myć ręce mydłem? Oczywiście nie. Na szczęście zdrowa skóra ma wbudowany system autoregulacji, który przywraca jej naturalne pH. Jednak na pewno zauważyłaś, że przy bardzo częstym myciu rąk, Twoja skóra zaczyna być sucha, napięta, a nawet szorstka? Dzieje się tak dlatego, że tym wielokrotnym myciem zaburzamy naturalny proces odnawiania się właściwego pH skóry.

Nie przestawaj myć rąk. Zastanów się jednak, jakie produkty nakładasz na ręce, twarz i ciało. W Internecie możesz stosunkowo łatwo nabyć paski, które po zetknięciu z substancją pokazują jakie pH ma dany produkt.

 

 

Co się dzieje, kiedy płaszcz kwasowy skóry zostanie naruszony?

Jako że kwasowy płaszcz chroni i utrzymuje jednolitą strukturę warstwy rogowej naskórka, zaburzając go powodujemy powstawanie problemów, takich jak: suchość skóry, łuszczenie się, odwodnienie, zwiększona wrażliwość, przetłuszczanie się skóry i trądzik.

Zapytasz: jak to możliwe, że naruszenie kwasowego płaszcza skóry może jednocześnie powodować suchość skóry i jej przetłuszczanie?


 

Postaramy się to wytłumaczyć najprościej jak potrafimy:

W momencie, kiedy płaszcz kwasowy zostaje naruszony, jednocześnie zostaje naruszona zwartość wspomnianej warstwy rogowej. Brak jednolitej powierzchni tej bariery powoduje, że doświadczamy przeznaskórkowej utraty wody.

To z kolei powoduje, że kiedy skóra zaczyna być sucha włącza się jej wewnętrzny mechanizm regeneracji, który próbuje ją ochronić poprzez zwiększenie produkcji sebum.

Płaszcz kwasowy reguluje również wymianę martwych komórek w warstwie rogowej naskórka, więc gdy nie działa on prawidłowo, zaczynają gromadzić się w niej zbyt duże ilości martwych komórek, co w efekcie powoduje łuszczenie się skóry.

Co więcej, uszkodzony płaszcz kwasowy ma mniejsze szanse na skuteczne zwalczanie bakterii wywołujących trądzik, a to może być przyczyną powstawania wyprysków.

 


 

I tu dochodzimy do paradoksu — wiele osób sięga po alkaliczne środki, aby jak najdokładniej oczyścić skórę, chcąc tym samym zredukować wydzielanie sebum i zminimalizować ryzyko wystąpienia trądziku. Efektem mogą być jeszcze większe problemy ze skórą.

 


 

Jeśli więc Twoja skóra straci kwasowy odczyn to może być to jedną z przyczyn, która w przyszłości przełoży się na problemy skórne. Badania powiązały kilka przypadłości skórnych z nieprawidłowym pH skóry, m.in

 • Egzemę
 • Trądzik
 • Łuszczycę
 • Wysypkę pieluszkową

Oczywiście nie oznacza to, że bardziej zasadowe pH skóry jest jedynym powodem wystąpienia tych problemów, ale jest może to być jedna z przyczyn ich rozwoju.

 

O czym jeszcze pamiętać w związku z pH?

 

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że pH nie może być jedynym kryterium decyzji dotyczącym wyboru produktów do pielęgnacji twarzy. To, że jakaś substancja ma niską wartość na skali pH, nie oznacza automatycznie, że możemy ją nakładać na skórę.

Na przykład sok z cytryny ma pH równe 2, ale nigdy nie powinniśmy go nakładać na twarz, jest on bowiem silnie drażniący, znacznie zwiększa wrażliwość na słońce, a nawet może powodować oparzenia chemiczne. Ponieważ każda cytryna jest inna, nie można też kontrolować ilości kwasu cytrynowego, który może zaszkodzić naszej skórze.

 

Tonik jest niezbędnym elementem pielęgnacji twarzy

Jeśli dotarłaś do tego miejsca, masz już świadomość, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania Twojej skóry jest jej właściwe pH i jak wiele szkód można nieumyślnie spowodować, kiedy zapominamy o przywróceniu skórze równowagi.

Dlatego koniecznie do swojej pielęgnacji twarzy wprowadź tonik, który dedykowany jest do przywracania właściwego poziomu pH skóry twarzy. Idealnie, gdyby był to kosmetyk naturalny, który zawiera roślinne aktywne składniki, które pomogą utrzymać prawidłowe nawilżenie Twojej skóry. (Dlaczego powinnaś używać kosmetyków clean beauty piszemy w tym artykule)

 

Hydrating Facial Toner Lavido
Hydrating Facial Toner Lavido

 

Tu posłużymy się przykładem kosmetyku Clean Beauty Lavido, przeznaczonego do pielęgnacji twarzy — HYDRATING FACIAL TONER. 

Zawiera on między innymi: 

Hydrating Facial Toner Lavido
Hydrating Facial Toner Lavido
 • organiczny hydrolat z lawendy, bogaty w roślinne składniki odżywcze, które działają na skórę kojąco
 • destylat z kwiatów dzikiej pomarańczy - zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, działa łagodząco i kojąco na okolice oczu oraz cerę naczynkową
 • wyciąg z marchwi — uaktywnia fizjologiczne funkcje skóry, przywracając jej elastyczność, miękkość i gładkość. Składniki ekstraktu zapobiegają szorstkości naskórka, zwiększają nawilżenie i zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek
 • ekstrakt z granatu — chroni przed wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie skóry. Działa ściągająco i zmniejsza pory

Po zastosowaniu nawilżającego toniku Lavido skóra przede wszystkim ma zrównoważony poziom pH, a twarz jest odświeżona, nawilżona, bardziej promienna i gotowa na efektywne wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kolejnych produktach pielęgnacyjnych.

Tonik Lavido jest w sprayu więc wystarczy, że spryskasz tonikiem całą twarz, a następnie delikatnie wklepiesz. Może być również stosowany jako mgiełka do twarzy, aby odświeżyć skórę o dowolnej porze dnia.

I teraz jest odpowiednia pora na to, żeby zająć się jednym z pytań, które przeczytałaś na samym początku tego tekstu, czyli:

 

Co lepsze — tonik do twarzy czy płyn micelarny?

 

Przede wszystkim musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że to są dwa kompletnie różne produkty przeznaczone do zupełnie innych celów. Nie da się ich porównywać ani, co gorsza, stosować zamiennie. Często jednak można przeczytać, że wiele kobiet używa płynu micelarnego zamiast toniku. Niestety ta nieświadomość w dłuższym okresie może powodować przesuszanie skóry, szybsze powstawanie zmarszczek, problemy z trądzikiem i wiele innych problemów, o których pisaliśmy wcześniej

 

Przede wszystkim te dwa produkty różnią się swoim przeznaczeniem:

 • płyny micelarne mają za zadanie oczyszczać skórę. Robią to dzięki wykorzystaniu miceli – cząsteczek, które przyciągają do siebie wszelkie zanieczyszczenia, takie jak makijaż, pot czy kurz, które nagromadziły się na twarzy w ciągu dnia
 • Tonik do twarzy przywraca skórze odpowiednie pH i nie służy do demakijażu i oczyszczania twarzy. Może oczywiście zmywać resztki makijażu, które pozostały po oczyszczeniu twarzy, ale nie jest to jego główna funkcja

 

        W pielęgnacji twarzy tonik i płyn micelarny NIE MOGĄ być stosowane zamiennie

 

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz – płyny micelarne zawierają detergenty (mniej lub bardziej delikatne), które usuwają zanieczyszczenia, ale które pozostają na Twojej skórze. I to nie jest dla niej dobra wiadomość. Rozważ całkowitą rezygnację z płynów micelarnych na rzecz delikatniejszych, naturalnych kosmetyków myjących. A jeśli jednak nie potrafisz zrezygnować z płynu micelarnego, pamiętaj o tym, żeby po jego użyciu zawsze obficie przemywać twarz wodą po to, aby usunąć pozostałości detergentów ze skóry.

 

Ze swojej strony możemy polecić Lavido Hydrating Facial Cleanser – nawilżającą emulsję do mycia twarzy, która delikatnie i jednocześnie dokładnie oczyszcza skórę. Zawiera bogatą w przeciwutleniacze witaminę A, pochodzącą z organicznego olejku z marchwi, który odżywia skórę i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

  

Hydrating Facial Cleanser Lavido

 

Jak napisała o naszym produkcie redakcja magazynu Elle:

„Kosmetyk Lavido jest idealny do codziennego oczyszczania cery, ponieważ oprócz właściwości myjących ma działanie pielęgnujące.

Zawiera m.in. wodę z kwiatów dzikiej pomarańczy, wyciąg z marchwi i ekstrakt z granatu, które zwiększają poziom nawilżenia cery oraz przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się.

Emulsja nie daje uczucia ściągniętej skóry – pozostawia ją miękką, gładką i zrelaksowaną".

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium