Jak pielęgnować odwodnioną skórę?
Jak pielęgnować odwodnioną skórę?

Jak pielęgnować odwodnioną skórę?

Czy masz wrażenie, że Twoja skóra jest napięta i sucha, ale też jednocześnie tłusta? A może używasz silnych kosmetyków, które mają przeciwdziałać trądzikowi i redukować wydzielanie sebum, ale wydają się tylko pogarszać sytuację? Zmarszczki są mocno widoczne, a Twoja skóra jest mało elastyczna?

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na te pytania, to Twoja skóra może być odwodniona.

Czym jest odwodniona skóra?

Odwodniona skóra oznacza po prostu, że brakuje jej wody. Może być sucha i swędząca, a może też wyglądać matowo. Jej ogólny odcień oraz struktura mogą wydawać się nierówne, a drobne linie i zmarszczki być bardziej widoczne.

Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. Są to jednak dwa różne zjawiska.

A to z tego względu, że jak już wiesz, odwodnionej skórze brakuje wody, z kolei suchej skórze brakuje naturalnych olejów (sebum). Innymi słowy: sucha skóra to jeden z rodzajów skóry, a skóra odwodniona to nie rodzaj, tylko jej stan.

 


 

Typy lub rodzaje skóry są klasyfikowane jako normalna, sucha, mieszana i tłusta.

Zwykle rodzisz się z jednym rodzajem skóry, ale może się on zmieniać wraz z wiekiem i porą roku.

 


 

Oznaki suchej skóry to:

  • łuszcząca się skóra
  • szorstkość
  • zaczerwienienie
  • podrażnienie

W przeciwieństwie do suchej skóry, odwodnienie może powodować następujące objawy:

  • swędzenie
  • poszarzała skóra
  • rozszerzone pory
  • podkrążone oczy
  • zwiększona widoczność drobnych linii i zmarszczek

 

Co ciekawe, skóra odwodniona jest także często mylona ze skórą mieszaną.

Skóra mieszana jest zazwyczaj tłusta ze skłonnościami do pojawiania się niedoskonałości w strefie T (czoło, okolice nosa i podbródka), podczas gdy reszta twarzy jest napięta i sucha. Natomiast odwodniona skóra może być sucha, napięta i tłusta na całej powierzchni, a trądzik może pojawiać się poza strefą T. W tym przypadku odwodnienie najczęściej spowodowane jest niewłaściwą pielęgnacją, co najczęściej oznacza stosowanie silnie drażniących produktów, które naruszają naturalny płaszcz hydrolipidowy i zaburzają równowagę skóry.

Kiedy naturalny płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony, skóra nie potrafi utrzymać właściwego poziomu nawilżenia, co powoduje jej wysuszenie. Uszkodzenie płaszcza lipidowego wpływa również na zdrowe złuszczanie się komórek skóry, powodując ich zlepianie się i łuszczenie.

Twoja skóra rozpoznaje, że coś jest nie tak i próbuje temu przeciwdziałać, produkując nadmierną ilość sebum. Zwiększona ilość sebum w połączeniu z zatkanymi porami skutkuje zmianami trądzikowymi. W efekcie skóra zaczyna się łuszczyć i błyszczeć od nadmiaru sebum i pojawiają się pryszcze.

 

Jakieś dobre wiadomości?

Chociaż odwodnienie skóry może być uciążliwe, stosunkowo łatwo ją doprowadzić do prawidłowego stanu wprowadzając odpowiednie zmiany do swojej rutyny pielęgnacyjnej i codziennych nawyków.

 

Jak rozpoznać czy Twoja skóra jest odwodniona?

Możesz wykonać prosty test w domu:


  

Złap kawałek skóry wokół policzka i lekko ściśnij. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmarszczki, a skóra nie wróci do normalnego stanu, po tym jak ją puścisz, może to oznaczać, że jest odwodniona.

 


 

Jeśli nie jesteś pewna, zasięgnij rady u swojego kosmetologa.

Co powoduje odwodnienie skóry?

Odwodnienie oznacza, że organizm traci więcej wody, niż jej przyjmuje. Poza piciem niewystarczającej ilości wody, może to być związane ze zwiększoną częstotliwością oddawania moczu na skutek nadmiernego spożycia kofeiny lub innych środków moczopędnych. Może również wystąpić z powodu dużej potliwości podczas ćwiczeń fizycznych. Uwaga, bo zima również sprzyja odwodnieniu skóry. Wiatr, częste zmiany temperatury i mróz powodują, że nasza skóra szybciej traci wodę przez naskórek. 

 

 

Ponieważ odwodniona skóra jest objawem, a nie typem skóry, wśród najczęstszych przyczyn odwodnienia skóry, oprócz złej diety i niewystarczającej ilości płynów, należy wymienić stosowanie silnie drażniących produktów pielęgnacyjnych.

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry to warstwa rogowa, która składa się z około 15-20 warstw spłaszczonych martwych komórek skóry zwanych korneocytami, które chronią skórę przed utratą wilgoci, bakteriami, infekcjami, czynnikami środowiskowymi i chemikaliami.

Kiedy silnie drażniące produkty kosmetyczne całkowicie zmywają sebum i uszkadzają warstwę rogową naskórka, nie jest ona w stanie zatrzymać wilgoci. To powoduje szybszą utratę wody przez naskórek, a w rezultacie odwodnienie skóry i wszystkie problemy, które się z tym wiążą.

 

Bariera hydrolipidowa skóry może zostać uszkodzona z kilku powodów:

  • Po pierwsze, zwróć uwagę, czy nie używasz kosmetyku do mycia twarzy o zbyt wysokim pH.

Skóra musi mieć zdrowe, niskie pH, aby prawidłowo funkcjonować, a produkty o wysokim pH naruszają ochronny płaszcz lipidowy o kwaśnym odczynie (więcej na ten temat znajdziesz w tym linku)

  • Po drugie, zastanów się, czy nie robisz zbyt często peelingów. Wprawdzie regularne złuszczanie naskórka jest potrzebne, ale jeśli robisz to zbyt często, możesz sobie zaszkodzić.

Codzienne robienie peelingu z pewnością doprowadzi do uszkodzenia jej warstwy hydrolipidowej.

Ponadto warto, żebyś zrobiła przegląd swoich kosmetyków i sprawdziła, czy w ich składzie nie ma alkoholu etylowego, który występuje pod nazwą Alcohol denat., Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol. Może on uszkodzić warstwę hydrolipidową, co spowoduje uruchomienie mechanizmów obronnych chroniących skórę przed odwodnieniem i nadmierne wydzielanie sebum.

 

Jak poradzić sobie z problemem odwodnionej skóry?

W przeciwieństwie do suchej skóry, z odwodnieniem można sobie poradzić poprzez zmianę stylu życia. Odpowiednie nawadnianie to pierwszy ważny krok. Dlatego tak istotne jest, aby pić dużo wody - możesz zacząć od starej zasady ośmiu szklanek wody dziennie.

Co ważne – z piciem wody także można przesadzić. Przyjmowanie zbyt dużej ilości samej wody może prowadzić do utraty minerałów. Spożywanie warzyw i owoców, bogatych w wodę, może również pomóc (pomyśl o selerze, arbuzie i innych warzywach i owocach bogatych w wodę).

 

Szybciej poradzisz sobie z odwodnieniem skóry, stosując następujące zmiany w diecie i stylu życia:

  • Zrezygnuj z alkoholu lub pij go z umiarem      
  • Pij mniej kawy
  • Przestań palić
  • Ćwicz regularnie
  • Pij wodę podczas ćwiczeń i uzupełniaj płyny po treningu
  • Wysypiaj się
  • Jedz więcej produktów roślinnych bogatych w wodę.

Jak pielęgnować odwodnioną skórę?

Jeśli chcesz naprawić odwodnioną skórę i odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową to najważniejszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jest zmiana pielęgnacji skóry na tak delikatną, jak to tylko możliwe. Nie zapominając oczywiście o mocnym nawilżeniu.

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek:

  • Wyeliminuj wszystkie silnie drażniące kosmetyki oczyszczające i zastąp je delikatnym, najlepiej naturalnym kosmetykiem do mycia twarzy o niskim pH, takim jak np. Hydrating Facial Cleanser Lavido.
 
  • Zrób sobie przerwę w złuszczaniu naskórka i nie stosuj żadnych peelingów i kosmetyków złuszczających przez ok. 6 tygodni, czyli aż do momentu, kiedy odbuduje się bariera hydrolipidowa skóry. Nawet jeśli uważasz, że Twoja skóra potrzebuje peelingu, ponieważ się łuszczy, spróbuj wytrzymać! Zobaczysz, że w momencie, kiedy rozwiążesz problem odwodnienia skóry, łuszczenie się skóry zacznie być coraz mniejsze.
 
  • Włącz do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej nawilżający tonik. Dzięki niemu przywrócisz właściwy poziom pH i dostarczysz swojej skórze odpowiednią dawkę nawilżenia. Polecamy nasz naturalny Hydrating Facial Toner Lavido o ultranawilżającej formule - szybko zauważysz, że dzięki zawartej w nim mieszance organicznych wyciągów ze skórki granatu, kwiatu pomarańczy i marchewki, Twoja skóra stanie się nawilżona, wygładzona i bardziej promienna.
 
  • Włącz do codziennej pielęgnacji naturalne kosmetyki takie jak sera, kremy i maseczki, bogate w kwasy tłuszczowe, roślinny kwas hialuronowy i witaminy C, A, E i P. Zapewnią ona głębokie nawilżenie i uszczelnią płaszcz hydrolipidowy. Na pewno spodobają Ci się efekty po zastosowaniu nawilżającego kosmetyku Replenishing Facial Serum Lavido. Serum pełnego witaminy C i kwasów tłuszczowych, które widocznie poprawi nawilżenie i wygładzi skórę. W następnym etapie pielęgnacji zastosuj naturalny krem Age Away Hydrating Cream Lavido, który wspomaga regenerację komórkową i równoważy poziom nawilżenia skóry. Nie zapomnij też o zastosowaniu naturalnej maseczki nawilżającej np. Moisture Boost Antioxidant Mask Lavido, która regeneruje skórę, zapewnia jej natychmiastowe nawilżenie oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienia.

 

Po odbudowaniu uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry, dzięki delikatnej pielęgnacji skóry i eliminacji silnie drażniących kosmetyków, będziesz w stanie prawidłowo ocenić swój typ skóry i stworzyć właściwą rutynę, która zaspokoi jej prawdziwe potrzeby.

Powodzenia!

 


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji zapraszamy do artykułów:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium