Jak zadbać o skórę w okolicach oczu?
Jak zadbać o skórę w okolicach oczu?

JAK DBAĆ O SKÓRĘ W OKOLICACH OCZU?

Okolice oczu są wyjątkowo podatne na tworzenie się obrzęków, cieni, worków, drobnych zmarszczek oraz na przesuszenie skóry. Dzieje się tak z kilku powodów:

  1. Sama skóra w tych miejscach jest bardzo cienka i z tego powodu jest bardziej narażona na uszkodzenia. To oznacza, że szybciej wiotczeje, wcześniej traci jędrność i przesusza się, przez co już w młodym wieku w okolicy oczu mogą pojawić się zmarszczki i drobne linie.
  2. W skórze pod oczami brakuje wielu niezbędnych elementów, które wzmacniają skórę — jest bardzo mało tkanek miękkich, takich jak tkanka tłuszczowa i tkanka mięśniowa. Brak tych elementów podtrzymujących skórę zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zmarszczek w okolicach oczu.
  3. Skóra pod oczami praktycznie nie ma ani gruczołów łojowych, ani potowych. W efekcie nie jest w stanie się samodzielnie nawilżyć, a przez to jest narażona na przesuszanie.
  4. Skóra w okolicach oczu praktycznie ciągle się porusza. Czy wiesz, że samo mruganie to około 10 000 ruchów dziennie? A do tego dochodzą jeszcze inne ruchy związane z mimiką twarzy — uśmiechy, zdziwienie, gniew — to wszystko wpływa na okolice oczu, mimowolnie tworząc zmarszczki.
  5. Promieniowanie ultrafioletowe (UV), czynniki zewnętrzne i niezdrowy styl życia mogą również powodować szybsze starzenie się skóry wokół oczu.

 

Czy w związku z tym da się skutecznie zadbać o skórę w okolicach oczu? Zdecydowanie tak! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

 

Dobry krem pod oczy to podstawa pielęgnacji tego obszaru.
Panowie, Was też to dotyczy

 

Dobry krem pod oczy to podstawa

Dbanie o skórę w okolicach oczu to delikatne zadanie. Ponieważ skóra w tym obszarze jest cieńsza, jest także wrażliwsza niż w innych okolicach i dlatego potrzebuje dedykowanego produktu, który uwzględnia jej specyficzne potrzeby.

Mimo tego wiele osób nie jest przekonanych do używania kremu pod oczy – uważają, że wystarczy krem nawilżający do twarzy, którego używają na co dzień. 

I tu popełniają pierwszy błąd. 

Z reguły kremy nawilżające koncentrują się bowiem na dobrym nawilżeniu skóry i nie zawierają składników działających przeciwstarzeniowo. Ale nawet jeśli, tak jak w przypadku Lavido, mamy do dyspozycji kremy nawilżające o udowodnionym przeciwstarzeniowym działaniu, to nadal nie są one odpowiednie dla okolic oczu. 

Wiele ze składników roślinnych użytych w kremach do twarzy może występować w zbyt dużym stężeniu dla delikatnej skóry wokół oczu, a co za tym idzie może powodować podrażnienia, pieczenie i łzawienie oczu.

Dobre kremy pod oczy zostały opracowane w taki sposób, aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięki odpowiednim formułom i kombinacji właściwych składników w odpowiednim stężeniu mają one na celu dostarczenie skórze pod oczami tego, czego najbardziej potrzebuje.

A najbardziej potrzebuje składników, które po pierwsze nawilżą tę okolicę, a po drugie pobudzą twoje komórki do produkcji kolagenu.


Kolagen – to o niego chodzi najbardziej

Kolagen to białko, które jest budulcem naszej skóry i ma decydujący wpływ na jej wygląd oraz kondycję. Stanowi około 1/3 całkowitej masy białek w naszym organizmie. Jest swoistym rusztowaniem, które podtrzymuje naszą skórę i nadaje jej jędrność.

Kolagen jest wytwarzany nasz organizm; kiedy jesteśmy młodzi produkujemy go dużo, ale już po 26 roku życia tempo produkcji kolagenu spowalnia średnio o 2% rocznie. To nie wydaje się dużą liczbą, ale jak łatwo policzyć w okolicach 40 roku życia wytwarzamy go około 30% mniej niż wtedy, kiedy mieliśmy 20 lat.

Włókna kolagenu stają się słabsze i rzadsze wraz z wiekem
Ilość i jakość kolagenu spada wraz z wiekiem



Proces spowolnienia produkcji kolagenu ten ulega gwałtownemu przyspieszeniu w trakcie menopauzy, bo spadek poziomu estrogenów w organizmie kobiety bezpośrednio wpływa na zaburzenia syntezy kolagenu oraz zmianę jego właściwości. 

Co się dzieje, kiedy rusztowanie naszej skóry jest uszczuplone i rozstawione w większych odległościach? Pojawiają się wgłębienia, czyli zmarszczki.

Jedyną drogą prowadzącą do spowolnienia tego procesu i częściowej naprawy już wywołanych uszkodzeń jest zwiększenie produkcji kolagenu czyli stymulacja komórek zwanych fibroblastami znajdujących się w skórze właściwej.

 

UWAGA 

 

Wielu konsumentów uważa, że skoro problemem jest zmniejszająca się ilość kolagenu to najlepszym rozwiązaniem, jest sięgniecie po krem, który w swoim składzie ma właśnie kolagen. Nic bardziej mylnego – cząsteczki kolagenu są za duże, żeby przeniknąć do skóry właściwej. Stosowanie zewnętrzne kolagenu nie ma więc większego sensu. 

Najlepszym sposobem na zwiększenie ilości kolagenu w skórze jest wytworzenie większej ilości własnego kolagenu. Jest to możliwe przy stosowaniu dobrego kremu pod oczy, zawierającego odpowiednie składniki.

 


Kiedy zacząć stosować krem pod oczy?

Kremy pod oczy można stosować niezależnie od wieku. Sięgać po nie mogą (a nawet powinny) panie z cerą dojrzałą, jak i młode dziewczyny. Włókna kolagenowe zaczynają się osłabiać i powoli zanikać już po 20 roku życia. Po 26 roku zaczynamy go tracić więcej i regularnie. Wiąże się to z tym, że skóra powoli zaczyna tracić elastyczność. 

Im wcześniej zaczniemy spowalniać ten proces, tym lepsze będą efekty w kolejnych latach. A zatem jak rozpoznać dobry krem pod oczy?

 

Zainwestuj w dobry krem pod oczy z naturalnym składem

Dlaczego akurat naturalny krem pod oczy? Z tych samych powodów, dla których warto postawić na całkowicie naturalną pielęgnację, o czym możesz przeczytać tutaj: Kosmetyki naturalne - 5 powodów, dla których powinnaś zacząć ich używać. 

Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem naturalnego kremu pod oczy jest fakt, że nie będzie on zawierał szkodliwych substancji, które negatywnie oddziałują na skórę i Twoje zdrowie.

Dobry krem pod oczy na pewno nie będzie zawierał:

Unikaj szkodliwych substancji w kremie pod oczy
  • SLS,
  • parabenów,
  • silikonów,
  • alkoholu syntetycznego,
  • oleju mineralnego,
  • PEG
  • fenoksyetanolu
  • wazeliny i parafiny
  • sztucznych barwników i zapachów

Jeśli znajdziesz którykolwiek z wyżej wymienionych składników w kremie pod oczy, natychmiast wykreśl go ze swojej listy zakupów, nawet jeśli wygląda zachęcająco i ma atrakcyjną cenę. 

Pamiętaj, że mogą to być pozorne oszczędności, a stosowanie takiego kremu w efekcie przyniesie Ci więcej szkody niż korzyści. Naprawdę nie warto ryzykować!


Składniki, jakich potrzebujesz w dobrym kremie pod oczy

W kolejnym kroku skoncentruj się na składnikach, które mają zapewnić ci cele, o których pisaliśmy wcześniej: nawilżenie i stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu. Pożądanym składnikiem w dobrym kremie pod oczy są także przeciwutleniacze, które ochronią skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i spowolnią proces starzenia się skóry. 

 

Na przykładzie kremu pod oczy Lavido opowiemy Ci, jak poszczególne składniki realizują założone cele.

 

Do syntezy kolagenu niezbędna jest witamina C. Badania wykazują, że ekspozycja komórek skóry na witaminę C zwiększyła ilość kolagenu wytwarzanego przez te komórki aż ośmiokrotnie. Inne niezbędne witaminy, wspomagające produkcję kolagenu to witaminy A i E.

 


Które składniki roślinne są bogate w witaminy C, A i E?

Dzika róża o najbogatsze źródło witaminy C


Przede wszystkim owoce dzikiej róży, które są najbogatszym źródłem witaminy C w przyrodzie. Kolejnymi są rokitnik i owoce cytrusowe. Dlatego w naszym kremie pod oczy, Alert Eye Cream znajdziecie bogate połączenie składników roślinnych m.in. cytrusów z dziką różą:

  • Rosa Moschata (Róża Piżmowa) Seed Oil
  • Rosa Damascena (Róża) Flower Oil
  • Citrus Aurantium Amara (Gorzka Pomarańcza) Flower Water
  • Rosa Damascena (Róża) Flower Water

Witaminy A i E oraz mnóstwo przeciwutleniaczy można znaleźć w następujących składnikach:

  • Olej z awokado — wyjątkowo bogaty w kwasy tłuszczowe, a także witaminę A i E. Jest natłuszczający, działa regenerująco, silnie odżywczo i ochronnie
  • Olejek z pestek granatu — charakteryzuje go wysokie stężenie kwasów tłuszczowych i jest niezwykle bogaty w antyoksydanty. Przeciwutleniacze pomagają zminimalizować pojawianie się drobnych linii i zmarszczek.

W dobrych kremach pod oczy szukajcie też składników, które odpowiadają za działanie kojące, łagodzące i przyspieszające regenerację skóry

W Alert Eye Cream są to m.in.:

  • Aloe Barbadensis (Aloes) Leaf Juice,
  • Anthemis Nobilis (Rumianek) Flower Oil,
  • Melissa (Melisa) Officinalis Oil
Alert Eye Cream Lavido
Alert Eye Cream Lavido

O prawidłowe nawilżenie skóry w Alert Eye Cream dba m.in. roślinny kwas hialuronowy, który jest niezastąpionym składnikiem nawilżającym ze względu na swoją zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. 

 

To o tyle istotny składnik, że skóra wokół oczu nie posiada gruczołów łojowych (naturalnego nawilżacza naszej skóry) i dlatego jest bardziej podatna na przesuszenie.

 

Alert Eye Cream w sumie zawiera aż 13 składników roślinnych skomponowanych w taki sposób, aby doskonale odpowiedzieć na potrzeby skóry w okolicy oczu. Alert Eye Cream został też przebadany klinicznie przez niezależne laboratorium badawcze w Niemczech, które potwierdziło skuteczność jego działania przeciwstarzeniowego.

 

W tych badaniach stwierdzono:

51% - wzrost poziomu nawilżenia skóry w okolicy oczu

100% - u tylu badanych zaobserwowano poprawę jędrności skóry

93% - u tylu badanych nastąpił wzrost elastyczności skóry

93% - u tylu badanych wystąpiło wygładzenie skóry i zmniejszenie jej szorstkości

97% -  u tylu badanych zaobserwowano zmniejszenie głębokości, objętości i powierzchni zmarszczek

 


 Co jeszcze jest istotne przy wyborze dobrego kremu pod oczy?

  • Jeśli masz wybór kup krem pod oczy z pompką. Dlaczego? Od momentu otwarcia każdy kosmetyk jest narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, czyli tlenu i światła, no i oczywiście przy korzystaniu ze słoika za każdym razem wkładasz do niego palec. W przypadku wrażliwej skóry pod oczami to ma szczególne znaczenie. Dzięki temu zachowasz odpowiednią higienę. Dodatkowo pompka ułatwi Ci odpowiednie dozowanie produktu.
  • Zwróć uwagę na pojemność kremu. Kupując kosmetyki często kierujemy się ceną, jednak zapominamy sprawdzić, jaka jest pojemność produktu, który zamierzamy kupić. Zanim zdecydujesz się na zakup, nie zapomnij przeczytać na opakowaniu informacji o tym, ile kremu pod oczy kupujesz.

 

Zakładając, że wybrałaś już swój krem pod oczy, powiemy Ci, jak należy go używać i co jeszcze można zrobić, aby zadbać o skórę w okolicach oczu.


Jak nakładać krem pod oczy?

Bądź delikatna. Zawsze.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby zawsze delikatnie traktować okolice oczu. Począwszy od demakijażu po nakładanie produktów na skórę wokół oczu – zawsze należy robić to z dużym wyczuciem. 

Tak jak pisaliśmy wielokrotnie, skóra pod oczami jest bardzo cienka. Z tego powodu dodatkowa presja, uciskanie czy pocieranie w trakcie tych czynności może przyczynić się do powstania dodatkowych zmarszczek.

 

  • Nakładaj krem wklepując go delikatnie opuszkami środkowego lub serdecznego palca w skórę wokół oczu. 
  • Pod okiem nakładaj krem kierując się od zewnętrznego oka w stronę nosa.
  • Nad okiem przesuwaj opuszki palców od nosa w kierunku kącika oka. Poczekaj, aż krem całkowicie się wchłonie, zanim zaczniesz nakładać makijaż.

 


Jak nakładać krem pod oczy?

 

Jak często używać kremu pod oczy?

Przede wszystkim regularność - nakładaj krem pod oczy rano i wieczorem. Nabierz nawyku stosowania kremu pod oczy i wprowadź go na stałe do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nałóż go rano, zanim zaczniesz dzień i zastosuj wieczorem przed snem, aby składniki mogły wchłonąć się w skórę podczas odpoczynku. Zobaczysz, że już po tygodniu regularnego stosowania kremu pod oczy zobaczysz rezultaty!

Pamiętaj, żeby krem pod oczy przechowywać w chłodnym miejscu z dala od słońca. Możesz też trzymać go w lodówce. Dzięki temu, że krem będzie dodatkowo schłodzony, świetnie zredukuje obrzęki pod oczami.


Podpuchnięte oczy – co jeszcze można zrobić?

Przyczyny podpuchniętych oczu może być wiele – zaczynając od bardzo prozaicznych takich jak nieprzespana noc, nadmiar soli i cukru w diecie, odwodnienie, alergie aż po czynniki genetyczne. Modnym składnikiem, który często zawierają kremy pod oczy mające na celu zmniejszenie opuchlizny, jest kofeina. 

 

I tu jedna uwaga — kofeina silnie hamuje proces produkcji kolagenu.

 

Jeśli więc macie do czynienia z jednorazową nocną przygodą, która skutkuje podpuchniętymi oczami, śmiało możecie wtedy sięgnąć po taki specyfik. Jednak w przypadku codziennej i regularnej pielęgnacji zdecydowanie lepiej sprawdzą się kremy zawierające składniki roślinne, pobudzające skórę do produkcji kolagenu.

W zmniejszeniu opuchlizny pod oczami może także pomóc delikatny masaż okolic oczu. Dzięki niemu poprawi się krążenie krwi i przepływ limfy, a delikatny nacisk wspomoże także usunięcie nadmiaru wody, co w efekcie zredukuje obrzęki. A jeśli lubisz gadżety, schłodzony wałek jadeitowy może również pomóc Ci rozluźnić napięcie w tym obszarze i zmniejszyć obrzęki.

O czym jeszcze warto pamiętać dbając o okolice oczu?

Zawsze miej przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Zawsze. Serio.

Mrużenie oczu spowodowane mocnym słońcem albo odbijającym światło śniegiem na pewno przysporzy Ci dodatkowych zmarszczek w tych okolicach. A skoro w taki prosty sposób można się przed tym zabezpieczyć to warto mieć to na uwadze.

 


Przeczytaj opinie o naszym kremie pod oczy — Alert Eye Cream Lavido

 

  • „To mój pierwszy i jedyny krem pod oczy! Jeśli szukacie produktu naturalnego o właściwościach takich jak długotrwałe nawilżenie skóry okolicy oka i ust, a przy tym macie wrażliwą i delikatną skórę w tych miejscach to kupcie sobie ten produkt” - Blanca Bożena Społowicz ( Skin Coach)
  • Moje odczucia są bardzo pozytywne . Skóra jest ciągle nawilżona przez 24 h. Oczy mi nie łzawią jak przy innych kremach. Czuje się w zgodzie z naturą . Polecam" - Rosanna
  • „Bardzo fajny, delikatny, nie obciąża okolicy oka ❤️" - Varvara
  • „Najlepszy krem, jaki kiedykolwiek miałam. Opuchlizna zniknęła a wraz z nią ból i pieczenie pod oczami. Takiego kremu szukałam. No i duża objętość jak na krem pod oczy — megasuperplus" - Aneta
  • „Zdecydowanie różni się od kremów pod oczy, które używałam dotąd. Oczywiście na korzyść. Chętnie sprawdzę inne produkty." - Joanna
  • "To moje pierwsze opakowanie kremu pod oczy ale już wiem, że nie ostatnie , po kilku dniach stosowania skóra pod oczami stała się jaśniejsza sprężysta i mniej pomarszczona . Już widzę ze krem po dłuższym stosowaniu zdecydowanie poprawi kondycję mojej skóry pod oczami. Z czystym sumieniem polecam" - Urszula
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium